Blog

Finał I etapu konkursu BARGEWORK – Biuro na wodzie

Finał I etapu konkursu BARGEWORK – Biuro na wodzie

Finał konkursu architektonicznego „BARGEWORK – Biuro na wodzie” odbywający się podczas  V Kongresu Stolarki Polskiej w dniu 23 maja 2014 r. Drugi dzień Kongresu otworzył Nikolay Kirov – Dyrektor ds. Inicjatyw Strategicznych i Programów Edukacyjnych Akademii Leona Koźmińskiego oraz Prezes Kirov Strategic Negotiators Sp. z o.o. Prowadził uroczystość wraz z Profesorem Piotrem Obracajem z Politechniki Opolskiej, przypomniał – jak powstał pomysł oraz sam konkurs. Marcin Wojciechowski – Creative Director w Innowacyjnej Grupie Marketingowej Aveex wymyślił i opracował zaprojektowanie  biura na wodzie. Projekt BARGEWORK. W dzisiejszym świecie rządzi pospiech, a miasta odwróciły się od natury, idea projektu, aby przywrócić ludziom możliwość pracy i tworzenia w ekologicznym i zbliżonym do natury środowisku. Z myślą o wybudowaniu takiego obiektu  zaprosił do udziału kilka firm i instytucji oraz patronów technologiczni projektu: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy, Soudal. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu nie tylko na miarę najnowszych technologii budowlanych, lecz także ekologicznego, a przede wszystkim energooszczędnego. Prace konkursowe można było zgłaszać od 12 marca do 11 maja 2014 roku poprzez formularz na stronie internetowej: www.bargework.com. Do przygotowania projektu należało wykorzystać rozwiązania Partnerów Technologicznych tej inicjatywy.  Według wytycznych konstrukcja powinna opierać się na specjalnym systemie pływającym o podstawie z płyty betonowej, Konkurs rozstrzygnęło profesjonalne jury złożone z przedstawicieli świata nauki, mediów oraz biznesu w składzie:

 • Dr hab. inż. arch. Piotr OBRACAJ, prof. PO, Kierownik Katedry Budownictwa i Architektury, Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.
 • Dr hab. inż. arch. Krystyna JANUSZKIEWICZ, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej
 • Profesor politechniki Śląskiej i autor Centrum Nauki Kopernik,  Dr inż. arch. Jan KUBEC
 • Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, autor projektu – pierwszego w Polsce domu na wodzie, Paweł BARCZYK
 • Członek Zarządu oraz Creative Director w Innowacyjnej Grupie Marketingowej Aveex. Pomysłodawca projektu BARGEWORK – BIURO NA WODZIE, Marcin WOJCIECHOWSKI

Na konkurs spłynęło bardzo dużo, bo aż 135 ciekawych, oryginalnych, nowoczesnych prac projektowych. Widać w nich ogromny potencjał innowacyjny architektów, dużą ilość pomysłów i idei. Trzeba wziąć pod uwagę, że temat biur na wodzie wciąż jest w Polsce mało znany. Stąd konkurs na pierwsze  biuro na wodzie BARGEWORK. Takie obiekty są bardzo innowacyjne i nowoczesne na świecie.  Ze względu na warunki, które daje bliskość wody, a są  one niespotykane i malownicze z jednej strony,  z drugiej  zaś:

 1. potrzebują doskonałego uszczelnienia, i odporności na warunki wodne
 2. do budowy niezbędne są lekkie materiały konstrukcyjne
 3. aby w pełni korzystać z przyrody i widoków jakie daje lokalizacja niezbędne są świetne okna
 4. w takim obiekcie są markizy
 5. cały obiekt może być w pełni automatyczny

Takie potrzeby zapewniają materiały i produkty Partnerów Technologicznych Wszyscy architekci, którzy wzięli udział w konkursiewykazali się wielkim zaangażowaniem, pracowitością, pomysłowością. Gdyby nie regulamin i zasoby, napewno o wiele więcej prac mogłoby zostać wyróżnionych. Jury konkursu bardzo dokładnie przeanalizowało prace.Na początku każdy osobiście wytypował dobre projekty, następnie podczas wspólnej kilkugodzinnej sesji i burzliwych obrad wyłoniło 5 prac wyróżnionych i zwycięski projekt BARGEWORK. Wręczanie wyróżnień i zwycięskiej nagrody komentował Profesor Politechniki Opolskiej, dr hab. inż. arch.  Piotr Obracaj – Kierownik Katedry Budownictwa i Architektury, Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej. Wygrał projekt BARGEWORK –  Pływająca wyspa. Zwycięską pracę odsłaniali i wręczali nagrodę:

 • Leszek Ruszczyk  – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego
 • Profesor Marek Tukiendorf –Rektor Politechniki Opolskiej
 • Profesor  Witolda Bielecki –  Rektor Akademii Leona Koźmińskiego

Zwycięzcy konkursu otrzymali symboliczny czek na kwotę 20 000 PLN:

 • Mateusz Mastalski,
 • Ole Robin Storjohan,
 • Karolina Rączka

To jest projekt obiektu, który nie tylko zaspokaja potrzeby pracy w innowacyjnym i ekologicznym środowisku, ale również dba o wtopienie się w przestrzeń miasta i spełnia potrzeby społeczne, poprzez udostępnienie przez właściciela budynku przestrzeni dla społeczeństwa.Mateusz_Mastalski_Ole_RobinW trakcie wręczania nagrody padły pytania do:

 • Pana ProfesoraMarka Tukiendorfa

Dlaczego Panu się tak spodobała idea projektu Bargework? „Jest to szansa na pokazanie jak uczymy architektury. Dzięki niemu pokazujemy, że w Polsce również studiują wizjonerzy. Już wspominałem wcześniej – ten projekt  to  lot w kosmos dla polskiej architektury.”

 • Pana Prof. Witolda Bieleckiego

Co zainspirowało Pana Profesora do włączenia się w Projekt Bargework? „Stoimy u progu rozbudowywania naszego kampusu.Akademia Leona Koźmińskiego jest postrzegana jako  najbardziej innowacyjna uczelnia biznesowa, a wg Rankingu Financial Times  jest najlepszą Uczelnią biznesową w Europie Centralnej.  Miejsce w którym uczymy menedżerów powinno dorównywać jakości naszego nauczania.”

 • Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Leszka Ruszczyka

Dlaczego Pan Marszałek się zainteresował  tym projektem? „Projekt  generuje wielką ilość innowacji i daje możliwość Pokazania Polski na świecie z innej perspektywy, niż jako kraj który jest jednym z dużych emitentów CO2. Walczymy o to aby pokazać, że w Polsce również są tworzone innowacje a te obiekty nie tylko zapadają w pamięć za pomocą wyglądu ale i potencjalnych ekologicznych rozwiązań innowacyjnych. Wspiera również rodzime firmy, których elementy są wykorzystane w projekcie. Dzięki takim Inicjatywom zmieniamy postrzeganie Polski na świecie.”