ANWIS

ANWIS

Trendy we wnętrzach – aluminiowe żaluzje poziome 50 mm

Projektowanie szklanych fasad stało się obowiązującym trendem w architekturze, a przezroczyste tafle ujęte w aluminiowe ramy i sięgające od podłogi do sufitu są znakiem rozpoznawczym współczesnych budynków. Pozwalają uzyskać wrażenie lekkości, nadają wnętrzom przestronności i łączą je z otoczeniem. Szklane elewacje są doskonałym „sąsiedztwem” dla budynków w nowoczesnym stylu, jak i w tych starych, zabytkowych. Stają się dla nich nieoczywistym tłem. W nowoczesnych biurowcach i obiektach użyteczności publicznej dużą wagę przywiązuje się do ich bilansu energetycznego. Nieodłącznym elementem przeszklonych elewacji są więc osłony przeciwsłoneczne. Aby jednak nie zakłócić optycznego wrażenia lekkości warto zastosować aluminiowe żaluzje poziome firmy ANWIS. Te nowoczesne i eleganckie przesłony skutecznie chronią przed słońcem i pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza, bez konieczności ich podnoszenia i opuszczania. Płynna zmiana kąta położenia lamel od 90° do ok. 180° zapewnia użytkownikom komfortowe warunki korzystania z wnętrz, w tym chronią przed obserwatorami z zewnątrz. Warto podkreślić, iż ze wszystkich rodzajów osłon wewnętrznych żaluzje poziome są najlepszym zabezpieczeniem antysolarnym. Ponadto umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Badania potwierdziły, że w pomieszczeniach, w których zainstalowano żaluzje poziome, latem temperatura może obniżyć się o 5 – 7 stopni Celsjusza, zaś zimą wzrosnąć aż o 2 stopnie. Przy zastosowaniu automatyki (sterowanie komputerowe) można uzyskać jeszcze wyższe parametry komfortu termicznego.

POZIOMA AL 50 2Żaluzja pozioma aluminiowa 50 mm – łańcuszek sterujący w systemie monocommando
Zawieszone na sznurkach lub taśmach

Żaluzje aluminiowe doskonale komponują się z materiałami wykorzystywanymi do wykończenia elewacji – szkłem, drewnem, betonem, kamieniem, cegłami. Głównym elementem żaluzji aluminiowych są poziome taśmy. Tworzą one rytmiczny, harmonijny rysunek, który zależnie od kąta ich ustawienia pozwalają częściowo lub całkowicie wyciemnić wnętrze. Żaluzje poziome firmy ANWIS są zbudowane z rynny dolnej i górnej z mechanizmem sterującym oraz wypełniających przestrzeń pomiędzy nimi poziomych taśm o szerokości 50 mm, 25 mm lub 16 mm. Najczęściej lamelki są podwieszone do rynny górnej za pomocą mało widocznej drabinki sznurkowej. W przypadku lamel 50 mm mamy również do wyboru tzw. drabinkę taśmową, która jest dodatkowym elementem dekoracyjnym żaluzji. Odpowiednie dobranie koloru taśm do wystroju wnętrza pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt i nadać pomieszczeniu indywidualny charakter. Dodatkowo żaluzje mogą być wyposażone w pionowe linki (zwane prowadzeniem linkowym). Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy oknach uchylnych. Linki utrzymują lamelki blisko szyby i zapobiegają odchylaniu się żaluzji przy otwieraniu skrzydeł okiennych.

POZIOMA AL 50 3Żaluzja pozioma aluminiowa 50 mm – drabinka taśmowa, lamele 50 mm perforowane
Montaż

Żaluzje poziome firmy ANWIS można montować na listwie przyszybowej w świetle okna, do ściany lub sufitu. O tym, który ze sposobów montażu będzie najkorzystniejszy, decyduje typ żaluzji, wielkość okna i sposób jego otwierania. Żaluzje aluminiowe o szerokości taśmy 50 mm zwykle montuje się nad wnęką okienną, mocując rynnę górną do ściany lub sufitu.

POZIOMA AL 50 4Żaluzja pozioma aluminiowa 50 mm – sterowanie korbowe
Korzyści ze sterowania

Spośród wszystkich rodzajów osłon wewnętrznych żaluzje poziome są najlepszą ochroną przed słońcem, która skutecznie konkuruje z energochłonnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi. To, ile zyskamy zależy od sposobu sterowania. Standardowo żaluzję podnosi się i opuszcza ręcznie za pomocą sznurka, łańcuszka (koralików) lub korby (rozwiązanie polecane do żaluzji o dużych gabarytach), a kąt nachylenia lamel ustawia się osobnymi sznurkami lub patykiem. Wygodną opcją jest wybór elektrycznego sterowania żaluzjami, uruchamianego pilotem lub programem komputerowym. Przy jego zastosowaniu można uzyskać jeszcze lepsze parametry komfortu cieplnego.

POZIOMA AL 50 5

POZIOMA AL 50 38