Blog

ROCA Polska nagrodziła najlepsze projekty łazienek w konkursie „BARGEWORK® – BIURO NA WODZIE”

ROCA Polska nagrodziła najlepsze projekty łazienek w konkursie „BARGEWORK® – BIURO NA WODZIE”

Poznaliśmy laureatów drugiego etapu konkursu architektonicznego „BARGEWORK® – BIURO NA WODZIE”. Spośród niemal stu nadesłanych prac, jury wyłoniło zwycięski projekt, przyznało cztery wyróżnienia finansowe oraz dwadzieścia wyróżnień specjalnych. Firma ROCA Polska, jako Partner Technologiczny inicjatywy, nagrodziła ponadto autorów pięciu najciekawszych aranżacji łazienek.

W trakcie drugiego dnia VI Kongresu Stolarki Polskiej, 22 maja br., odbyła się konferencja prasowa, na której uroczyście przedstawiono wszystkich laureatów drugiego etapu konkursu architektonicznego „BARGEWORK® – BIURO NA WODZIE”. Wyzwaniem konkursowym było zaprojektowanie wnętrza pierwszego w Polsce biurowca w całości usytuowanego na wodzie. – Prace konkursowe cechowała wielka różnorodność metod aranżacji przestrzeni biurowej. W tej wielości przeróżnych, ciekawych pomysłów aż trudno było wyłowić najlepsze, każdy z nich bowiem był na swój sposób wyjątkowy – tłumaczy Joanna Dec-Galuk, Marketing Manager ROCA Polska, firmy, która została Partnerem Technologicznym inicjatywy. – Jednak „wpadło nam w oko” kilka wyjątkowo udanych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni sanitarnej – dodaje Klaudia Bączek, Brand Communication and PR Coordinator ROCA Polska.

Wnętrze pierwszego w Polsce biurowca na wodzie musiało zawierać 4 główne strefy: wejściową/rekreacyjną, biurową, prezentacyjną oraz sanitarną. Dlatego ROCA Polska postanowiła wyróżnić dodatkowo autorów 5 najciekawszych projektów łazienek. – Uznaliśmy, że warto nagrodzić uczestników konkursu, którzy położyli szczególny nacisk na aranżację reprezentacyjnej, biurowej przestrzeni sanitarnej. Wbrew powszechnym sądom, wcale nie musi być ona nudna – mówi Joanna Dec-Galuk. Pierwsze wyróżnienie trafiło do Małgorzaty Barnat i Andrzeja Chmury za minimalistyczne pomieszczenie łazienkowe, w którym na pierwszym planie wyeksponowana została umywalka nablatowa URBI o organicznych liniach. Projektanci wykorzystali również higieniczną miskę podwieszaną WC GAP z bezkołnierzowym rozwiązaniem Rimless. Kolejną osobą uhonorowaną przez firmę ROCA Polska był Łukasz Prokopowicz, w którego projekcie wnętrza sanitarnego czuć było ducha wielkiego miasta. Uzyskał ten efekt m.in. dzięki wkomponowaniu w całość umywalek i baterii z serii URBAN. Produkty te zmieniają łazienkę w ekskluzywne miejsce, zapewniając przy tym oszczędny przepływ wody. W projekcie zawarte zostały również podwieszana miska WC i pisuar z serii HALL, które świetnie komponują się w każdej przestrzeni. Nagrodę otrzymały również Anna Golasowska i Anna Skrzydlewska, które wykorzystały stylistykę loftu oraz ceramikę sanitarną z serii ELEMENT – idealnie podkreślającą prostotę i organiczną surowość pomieszczenia. W gronie laureatów ROCA Polska znalazł się też aranż Alicji Mej inspirowany wyraźnie motywem wody, co widać w wyborze zaoblonych form i miękkich linii, np. umywalki nablatowej oraz urządzeń sanitarnych z serii Dama-N Compacto, wyróżniającej się eleganckim i oryginalnym designem, który sprawdza się nawet w niewielkiej przestrzeni. Ostatnie wyróżnienie trafiło natomiast do Ewy Klimkiewicz za odważny wystrój w nurcie steampunk. Autorka pracy wykorzystała wyposażenie z serii DOSTĘPNA ŁAZIENKA, zapewniające doskonały komfort użytkowania również osobom niepełnosprawnym. Jej inspiracją był poza tym statek wydobyty z dna oceanu, pokryty rdzą, pełen rozmaitych, widocznych mechanizmów, rur oraz zaworów.

Chociaż przestrzeń łazienkowa nie stanowi miejsca pracy w biurze, to jest ważnym, a wręcz niezbędnym elementem w jego planie. Dlatego powinna być równie reprezentacyjna jak chociażby część konferencyjna. Stworzenie nieszablonowej przestrzeni sanitarnej wydaje się wprawdzie niełatwym zadaniem, czy słusznie? Projekty zgłoszone do konkursu na wnętrze „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE” udowadniają, że aranżacja łazienki spod uzdolnionej ręki projektanta może stać się niemalże dziełem sztuki, który zachwyca, inspiruje i nadaje nowy tor myśleniu o projektowaniu tego typu pomieszczeń funkcjonalnych.